چرا باید دوبار از یک سوراخ گزیده شویم؟!

حال باید نشست و حاصل بی‌توجهی‌های شهرداری را در عمل‌نکردن به مصوبه‌ی قانونی نیم‌درصد درآمدهایش تحلیل کرد و در نشنیدن صدای دلسوزان فرهنگی شهر تاسف خورد.

قانونی که طبق آن تمام شهرداری‌های کشور موظفند نیم‌درصد از درآمد خود را به شکل ماهیانه به کتابخانه‌های عمومی شهرهایشان اختصاص و در صورت عدم اجرای آن، هزینه از درآمد ملی آنها برداشت و بازگشت آن به صورت نقدی بسیار دشوار و گاهی غیرممکن خواهد شد.

آری. بالاخره روزی که بارها و بارها به شیوه‌های مختلف وقوعش هشدار داده شده بود فرارسید و کسر بیش از یک‌میلیارد ریالی از اعتبارات شهرداری موجب شد با خارج‌شدن این اعتبار از دسترسیِ مستقیم مدیریتِ انجمن کتابخانه‌های جهرم خسارتی مجدد بر پیکره‌ی فرهنگی شهر وارد شود. اتفاق نامیمونی که قرابت کلامی با این سخن بزرگان ندارد که: «مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود».

یادآوری دردناک این واقعیت تلخ چندان خوشایند نیست، اما باید دید اگر شهرداری جهرم به تکلیف قانونی خود عمل کرده و در ادای امانتی که به پشتوانه‌ی پرداخت عوارض و مالیات شهروندان جهرمی در اختیار داشت عمل می‌کرد، حالِ امروز کتابخانه‌های عمومی جهرم چگونه بود؟!

می‌شد بیش از پنجاه‌هزار کتاب جدید به گنجینه‌ی کتابخانه‌ها افزود و سرانه‌ی کتاب را در شهر دوبرابر کرد یا جهت رفاه اعضا سالن‌های مطالعه‌ی کتابخانه‌ها را با بهترین تجهیزات کتابخانه‌ای مجهز و برای همیشه مشکل گرمایشی و سرمایشی کتابخانه‌های عمومی شهر را رفع کرد یا کلیه‌ی پارک‌ها و مراکز جمعیتی شهر را به ایستگاه‌های مطالعه تجهیز کرد... می‌شد در جهت حمایت از نشر و نویسندگان شهر کارهای برجسته‌ای انجام داد یا اینکه صدها برنامه‌ی ترویجی و فرهنگی نوآورانه در سطح شهر برگزار کرد یا دست‌کم جهت تغییر محل کتابخانه تمهیداتی اندیشید...

همه‌ی این‌ها اتفاق نیافتاد چرا که شورا و شهرداری جهرم علی‌رغم اطلاع از این قانون و هشدارهای مکرر، در اقدامی که توجیه آن کسی را قانع نخواهد کرد، موجب زیان کتابخانه‌های عمومی شهر شدند.

شاید این قیاس آسان‌تر باشد که بگوییم: شهرداری جهرم با این اقدام خود به ازای هر جهرمی‌ ده هزار ریال از جیبمان برداشت و کادوپیچ، به خارج از شهرستان هدیه داد!

حال باید دید برخورد شورای جدید با این تخلف و بی‌درایتی مکرر که دوسال پیاپی رخ داده، چگونه خواهد بود؟ و اینکه این بی‌توجهی‌ها تا کی باید زیان عمومی شهروندان جهرمی را دنبال داشته باشد. آیا شورا و شهردار جدید جهرم همچنان راه زیان‌دیدن شهر را دنبال خواهند کرد یا در اقدامی هوشمندانه و دلسوزانه، با تدوین برنامه‌ای منظم و ماهیانه‌ی پرداخت سهم نیم‌درصد کتابخانه‌ها شهر را از خسارتی سه‌باره نجات خواهند داد.

/ 0 نظر / 28 بازدید